Trenutno je cijena 1330 dolara po unci, a ona bi za nekoliko mjeseci mogla doseći čak 1500 dolara. Kada je riječ o otkupu zlata u Bosni i Hercegovini, 2024 godine, na internetskim oglašivačima ih se može naći na desetine.
Cijene otkupa se kreću ovisno o kvaliteti zlata. Tako jedan gram 14-karatnog (585) zlata otkupljivači plaćaju oko 36 KM.
Cijene otkupa se kreću ovisno o kvaliteti zlata. Tako jedan gram 14-karatnog (585) zlata otkupljivači plaćaju oko 36 KM. Za gram 18 Kt (750) zlata otkupljivači će izdvojiti od 45 do 50 KM dok je gram 24 Kt (999) kod otkupljivača trenutno oko 60 KM. Cijena malog zlatnog dukata kod otkupljivača se kreće oko 200 KM, ako nije oštećen.
Zašto cijena zlata raste ili pada?
Kao i na svakom tržištu, tako i ovdje ponuda i potražnja određuju cijenu. Ako je potražnja veća od ponude, dnevna cijena zlata raste, i obrnuto.
Faktori koji utiču na ponudu zlata su:
- Količina proizvedenog zlata u rudnicima. Ovdje igraju ulogu tehnološki razvoj, novo otkrivena nalazišta, kao i opći troškovi proizvodnje i istraživanja
- Ponuda recikliranog zlata
- Ponuda zlata koje se vraća na svjetsko tržište prodajom od strane centralnih banaka, investitora ili privatnih ulagača
- Hedging prodaje (= unaprijed dogovorene prodaje zlata od strane velikih operatera rudnika)
Pri analizi faktora koji određuju cijenu, potražnja za zlatom se dijeli na četiri sektora: nakit, investicije, centralne banke i industrija. U 2022. godini, ukupna potražnja iznosila je 4.741 tonu.
- Sektor nakita činio je 46 % ukupne potražnje u 2022. godini
- 24 % potražnje dolazilo je od centralnih banaka
- Sektor investicija predstavljao je 23 % ukupne potražnje. To se dijeli na zlatne poluge i zlatne kovanice (= fizičko investicijsko zlato) te prilive ili odlive u burzovno trgovanim financijskim proizvodima na zlato kao što su ETF-ovi i ETC-ovi.
- Industrija je u 2022. godini zahtjevala 7 % ukupne potražnje