loading

Category: On i porodica

  • Home
  • Category: On i porodica

SVRAB STIDNIH USANA PRIRODNI LIJEK

Svrab stidnih usana može biti izuzetno neprijatan i frustrirajući problem, koji može biti uzrokovan različitim faktorima, uključujući infekcije, alergijske reakcije ili iritaciju kože.

Vaginitis je jedan od najčešćih problema zbog kojih se ženska populacija svih dobnih skupina obraća svom ginekologu. Ovo je upala rodnice (vagine) praćena svrbežom, iritacijom, iscjetkom i peckanjem

Dok mnogi posežu za farmaceutskim proizvodima, postoji i niz prirodnih lijekova koji mogu pružiti olakšanje bez štetnih hemikalija. U ovom članku istražićemo nekoliko prirodnih metoda za ublažavanje svraba stidnih usana.

Infektivni vaginitis

Najčešći vaginitis je upravo onaj infektivni. Mogu ga uzrokovati bakterije (bakterijska vaginoza) , gljivice (kandidijaza) te protozoa Trihomonas vaginalis (trihomonijaza).

Infekcija stidnice i vagine može biti posljedica spolno prenosivih bolesti, ali i ne mora. Dakle, infekciju možeš imati i ako uopće nisi spavala s dečkom. I dečki mogu patiti od ovakvih infekcija, čak i ako nisu spavali s curom. Srećom, najčešće se radi o malim neugodnim pojavama koje se relativno brzo liječe.

Svrbi me dole sta da radim?

  1. Hladni oblozi: Hladni oblozi mogu pružiti trenutno olakšanje od svraba i iritacije stidnih usana. Jednostavno umotajte led u čistu krpu ili ga stavite u plastičnu vrećicu, te nanesite na zahvaćeno područje na nekoliko minuta. Hladnoća će pomoći u smanjenju otoka i ublažavanju svraba.
  2. Kokosovo ulje: Kokosovo ulje je poznato po svojim antibakterijskim i protivupalnim svojstvima, što ga čini odličnim prirodnim lijekom za svrab stidnih usana. Nanesite malu količinu čistog kokosovog ulja na zahvaćeno područje nekoliko puta dnevno kako biste umirili kožu i smanjili svrab.
  3. Kupka s sodom bikarbonom: Soda bikarbona je još jedan prirodni sastojak koji može pomoći u ublažavanju svraba stidnih usana. Dodajte šolju sode bikarbone u toplu kupku i potopite se u nju 15-20 minuta. Soda bikarbona pomaže u balansiranju pH nivoa kože i smirivanju iritacije.
  4. Aloe Vera gel: Aloe Vera gel je poznat po svojim umirujućim i hidratantnim svojstvima, što ga čini odličnim prirodnim lijekom za svrab stidnih usana. Nanesite čisti gel direktno na zahvaćeno područje i ostavite da se osuši. Ponovite nekoliko puta dnevno kako biste umanjili svrab i nelagodu.
  5. Izbjegavanje iritantnih tvari: Kako biste spriječili svrab stidnih usana, važno je izbjegavati iritantne tvari poput parfimiranih sapuna, losiona ili deterdženata. Umjesto toga, koristite blage, neperfumirane proizvode koji neće iritirati osjetljivu kožu.
  6. Mast za vaginalnu sluznicu 30ml – Olea Gyn – OleaGyn mast za vaginalnu sluznicu je prirodni proizvod koji pruža efikasnu podršku u liječenju infekcija gornjeg dijela genitalnog trakta (vagine) i stidnice koje su uzrokovane gljivicama, posebno gljivicama iz roda Candida.

Najčešći razlozi zbog kojih dolazi do promjene kiselosti i vaginalne flore su:

– antibiotici,
– stres (bitno je znati da za tvoj organizam stres ne znači samo nerviranje zbog škole ili staraca, već i promjene u prehrani, npr. izgladnjivanje),
– kupanje u bazenima (klor jako isušuje vaginalno područje),
– pad imunološkog sustava,
– usko i/ili donje rublje od sintetike (npr. tange, dugotrajno nošenje najlon čarapa); također i ulošci s nepromočivim materijalom koji ne daju da koža diše utječu na promjene u vaginalnom području,
– korištenje sapuna (smanjuje kiselost),
– pogrešan način higijene – nije dobro ispirati rodnicu, nije dobro previše se prati, ali ni prerijetko,
– tamponi – posebice ako ga držiš 12 i više sati,
– kontracepcijske pilule,
– spolni odnos (sperma povisuje pH rodnice), stoga je najbolje koristiti kondome; ipak, trebaš znati da i kondomi sa spermicidnim premazom mogu izazvati iritacije u vagini.

DODATNI PREPARATI PRIRODNI

  1. Prirodni jogurt: Prirodni jogurt sadrži probiotike koji mogu pomoći u obnavljanju zdrave ravnoteže bakterija na koži. Nanesite tanak sloj prirodnog jogurta na stidne usne i ostavite da deluje nekoliko minuta prije ispiranja vodom.
  2. Čaj od kamilice: Čaj od kamilice ima umirujuća svojstva i može pomoći u smanjenju svraba i iritacije. Napravite čaj od kamilice, ostavite ga da se ohladi, pa potom nanesite na stidne usne koristeći pamučni jastučić.

Svrab stidnih usana može biti izuzetno neprijatan, ali postoji niz prirodnih lijekova koji mogu pomoći u ublažavanju nelagode na prirodan način. Hladni oblozi, kokosovo ulje, soda bikarbona, Aloe Vera gel i izbjegavanje iritantnih tvari samo su neki od prirodnih načina da se umiri svrab stidnih usana.

Uz redovnu primjenu ovih prirodnih lijekova, možete ublažiti nelagodu i vratiti udobnost osjetljivom području. Ako se simptomi nastave ili pogoršaju, svakako se obratite svom ginekologu radi dalje procjene i tretmana.

www.muški.ba

KAKO LIJEČITI HEMOROIDE KOD KUĆE

Hemoroidi su proširene vene anusa i rektuma. Simptomi: svrab, krvarenje, bol. Donosimo tekst o liječenju kod kuće kremama, mastima i prirodnim preparatima

Šta su hemoroidi (šuljevi)?

Tek uvećani i otečeni hemoroidi predstavljaju patološko stanje. Uvećani hemoroidi i li šuljevi su otečeni i bolni, ali normalno prisutni krvni sudovi u i oko anusa (čmara) i donjeg dela rektuma, koji su prošireni pod pritiskom, slično proširenim venama na nogama.

Uvećani hemoroidi mogu biti vanjski ili unutrašnji. Unutrašnji nastaju blizu početka analnog kanala, a spoljašnji na analnom otvoru.

Unutrašnji hemoroidi potiču od unutrašnjeg venskog hemoroidnog pleksusa, u gornjem delu analnog kanala i rektumu. Oni se uvećavaju, zahvataju kožom prekriveni donji deo analnog kanala i čine vidljivim spoljnji hemoroidalni venski pleksus. Unutrašnji hemoroidi su podložni pojavi ispadanja (prolapsa), pucanja (rupture) i uklještenja (strangulacije).

Vanjski hemoroidi s e vide spolja i nalaze se do zupčaste linije koja je na oko dva centimetra u unutrašnjosti analnog otvora. Mogu se napipati prstima, te ih pacijenti pre uoče i ranije se jave lekaru, nego kod unutrašnjih hemoroida. Spoljašnji hemoroidi su podložni nastanku tromboze i pucanju koje može da izazove velika krvarenja.

Evo nekoliko savjeta za liječenje hemoroida kod kuće:

  • Promjena prehrane: Jedite puno vlakana i pijte puno tekućine. To će vam pomoći da stolica bude mekša i lakše prolazi kroz crijeva.
  • Toplice kupke: Uzmite tople kupke 2-3 puta dnevno po 15-20 minuta. To može ublažiti bol i oticanje.
  • Hladni oblozi: Stavite hladne obloge na zahvaćeno područje 10-15 minuta po nekoliko puta dnevno. To može smanjiti oticanje i upalu.
  • Kremasti i čepići: Koristite kreme i čepiće bez recepta koji sadrže lijekove protiv bolova ili steroidne kreme.
  • Bez recepta lijekovi: Uzimajte lijekove protiv bolova bez recepta, kao što su ibuprofen ili paracetamol.

Ako se hemoroidi ne poboljšaju nakon nekoliko dana korištenjem ovih savjeta, ili ako su jako bolni, obratite se svom doktoru.

Dodatne metode liječenja hemoroida kod kuće:

  • Vježbe: Redovito vježbanje može pomoći u sprječavanju naprezanja prilikom stolice.
  • Gubitak težine: Ako ste gojazni, gubitak težine može pomoći u smanjenju pritiska na vene u rektumu i anusu.
  • Nošenje udobne odjeće: Nosite udobnu odjeću od pamuka koja ne steže anusu.
  • Izbjegavanje naprezanja: Ne naprezajte se prilikom stolice.

Napomena: Ovaj tekst sadrži samo informativni karakter. Za najnovije informacije i procedure, preporučamo da kontaktirate svog doktora.

Evo nekoliko recepata za prirodne lijekove protiv hemoroida:

  • Kupa s kamilicom: Dodajte 2 šalice kamilice u toplu kupku i sjedite u njoj 15-20 minuta.
  • Oblog od aloe vere: Nanesite gel od aloe vere na zahvaćeno područje.
  • Ulje čajevca: Dodajte nekoliko kapi ulja čajevca u toplu vodu i sjedite u njoj 15-20 minuta.

Ovi prirodni lijekovi mogu pomoći u ublažavanju boli i upale.

Važno je da se obratite svom doktoru ako:

  • Hemoroidi jako krvare.
  • Hemoroidi su jako bolni.
  • Hemoroidi se ne poboljšavaju nakon nekoliko dana korištenjem kućnih lijekova.
  • Hemoroidi prolapsuju (ispadaju iz anusa).

Prirodni lijek za hemoroide svinjska mast

Lijek za hemoroide:  Jedan od načina rješavanja hemeroida je svinjska mast. Ona se nanosi na bolno mjesto te ubrzo potpuno miče neugodu: svrab, peckanje, crvenilo, upalu….

Prirodni pripravci koji ublažavaju tegobe s hemoroidima

Maslačak i svinjska mast

500 g neslane svinjske masti zagrijte do vrenja. Kada je mast vrela, ubacite 40 svježih cvjetova maslačka i ostavite na vatri da još jednom zakipi. Promiješate i sklonite s vatre. Posudu preklopite i ostavite preko noći na sobnoj temperaturi. Sutradan smjesu zagrijte tek toliko da je možete procijediti i preliti u odgovarajuću posudu. Blago utrljajte na bolno mjesto nekoliko puta dnevno.

Čepići od svinjske masti i čuvarkuće

Sameljite čuvarkuću i pomiješajte je s domaćom svinjskom masti, napravite čepiće i zaledite. Najmanje tri puta dnevno nakon pranja mlazom vode stavite čepiće.

ČEPIĆI ZA HEMOROIDE

Veoma učinkovito eliminiše bol i svrab zaustavlja krvarenje ima protuupalno i antiseptično dejstvo, blagotvorn djeluje na opšte stanje debelog crijeva.
Apliciraju se analnim putem 1x dnevno, uveče prije spavanja.
 
SASTAV: cvijet nevena i kunice, kantarion, kadulja, propolis i vosak

Koliko traju hemoroidi?

Kada je u pitanju pojava i trajanje hemoroida, obeshrabrujuća činjenica jeste to da se radi o nečemu što je progresivno. A osim toga, i onda kada nestanu ili se izlače, ne postoji garancija da se više nikada neće pojaviti u istom ili drugom stadijumu. Postoje četiri stadijuma hemoroida.

Prvi stadijum je i najbezazleniji, kada se javlja samo svrab u području anusa. Kada svrab smene bol i krvarenje, koje nije jako, već se pojavljuje svetlo crvena krv nakon pražnjenja creva, onda se već radi o drugom stadijumu.

U trećem, prilično ozbiljnijem stadijumu, dolazi do ispadanja hemoroida prilikom stajanja ili pražnjenja crijeva, kada je potrebno vratiti hemoroide unutra, dok četvrti stadijum prati stanje kada je hemoroide nemoguće vratiti, te ih prati jaka i bolna upala.

Usled svega ovoga, veoma je važno na vreme se javiti odabranom lekaru, kako bi se blagovremeno reagovalo. Kada se otkriju u prvom stadijumu, hemoroidi se vrlo brzo i lako liječe određenim mastima, kada pacijenti mogu konstantno da ih drže pod kontrolom. Liječenje je svakako moguće i u ostalim stadijumima, ali je dosta duže i napornije i može da bude indikovana i operacija hemoroida. 

Doktor će vam moći dati savjete o tome kako liječiti hemoroide i, ako je potrebno, preporučiti vam operaciju.

Bolničko liječenje i oporavak

Kirurško liječenje IVb stadija bolesti je izuzetno kompleksan problem. THD (HAL RAR) s laserskom hemoroidoplazijom unutrašnjih hemorida je obvezan. Ovaj stadij prate prolapsi debelog crijeva čije rješavanje kroz čmar zahtijeva najvišu superspecijalnost, a koja se radi uz navedenu operaciju specijalnim postupkom – recto sacrofixatio kroz čmar. Operacija, nadalje, traži minuciozno odstranjivanje ožiljka koji zahvata kožu i mišiće analnog kanala i hemoroida s kompleksnom anokutanoplastikom radi prekrivanja i očuvanja mišića stezača čmara, a time i njegove funkcije, što je poseban izazov za stručnjaka.

Operacija zahtijeva anesteziju i bolničko liječenje u trajanju oko tri dana. S obzirom na to da se radi na čmarnom kanalu, operaciju prate bolovi koji se kupiraju lijekovima. Bolovanje traje tri do četiri tjedna. Nakon toga bolesnik se osjeća preporođenim.

www.muški.ba

KOLIKO MOŽE KASNITI MENSTRUACIJA A DA NIJE TRUDNOĆA

Normalan menstrualni ciklus prosječno traje 28 dana, ali može varirati od 21 do 35 dana kod zdravih žena. Kašnjenjem se obično smatra odsustvo menstruacije nakon 7 ili više dana

Kada kasni menstruacija, a trudnoća nije u pitanju: Vodič za razumijevanje menstrualnog ciklusa

Kašnjenje menstruacije može biti izvor stresa i zbrke, pogotovo ako niste trudne. Uzimajući u obzir važnost mentalnog zdravlja i dobrobiti, pripremili smo ovaj vodič koji će vam pomći da razumijte moguće razloge za kašnjenje menstruacije

Šta se smatra kašnjenjem menstruacije?

Normalan menstrualni ciklus prosječno traje 28 dana, ali može varirati od 21 do 35 dana kod zdravih žena. Kašnjenjem se obično smatra odsustvo menstruacije nakon 7 ili više dana od očekivanog početka, ako imate redovan ciklus. Međutim, kod žena s nepravilnim ciklusima granica je nešto fleksibilnija, pa se kašnjenjem može smatrati odsustvo menstruacije nakon najdužeg ciklusa u posljednjih nekoliko mjeseci.

Najčešći razlozi za kašnjenje menstruacije, osim trudnoće:

  1. Stres: Fizički i emocionalni stres mogu značajno utjecati na hormone koji reguliraju menstrualni ciklus, dovodeći do kašnjenja ili nepravilnih krvarenja.
  2. Promjene težine: Brzo mršavljenje ili naglo gojenje mogu poremetiti hormonalnu ravnotežu i izazvati kašnjenja.
  3. Sindrom policističnih jajnika (PCOS): Ovo je hormonalno stanje koje može dovesti do nepravilnih menstruacija, prekomjerne dlačavosti i drugih simptoma.
  4. Štitna žlijezda: Problemi sa štitnom žlijezdom, kao što su hipotireoza ili hipertireoza, mogu utjecati na menstruaciju.
  5. Ljekovi: Neki lijekovi, kao što su antidepresivi, lijekovi za epilepsiju ili lijekovi za regulaciju hormonalne ravnoteže, mogu izazvati kašnjenja.
  6. Intenzivno vježbanje: Iako je tjelovježba dobra za zdravlje, prekomjerno vježbanje može poremetiti hormonalnu ravnotežu i dovesti do kašnjenja ili izostanka menstruacije.
  7. Perimenopauza: Ovo je period prije menopauze kada se menstruacija počinje mijenjati i postaje nepravilna.

Šta učiniti ako vam kasni menstruacija?

  • Uzmite test na trudnoću: Ako ste seksualno aktivne, prvi korak je isključiti trudnoću.
  • Posjetite liječnika: Ako test na trudnoću nije pozitivan i kašnjenje traje duže od sedam dana, posjetite doktora kako bi isključio druge zdravstvene probleme.
  • Vodite dnevnik menstrualnog ciklusa: Praćenje datuma menstruacije i drugih simptoma može pomoći doktoru da identifikuje moguće uzroke kašnjenja.

Dodatne napomene:

  • Ovaj tekst ima informativnu svrhu i ne zamjenjuje savjet doktora.
  • Ako imate bilo kakve zabrinutosti u vezi sa menstrualnim ciklusom, posjetite doktora.
  • Ne paničite ako vam jednom ili dva puta kasni menstruacija. Razloga za brigu ima samo ako se kašnjenja ponavljaju ili prate drugi simptomi.

Nekoliko dodatnih napomena:

  • Sindrom dojenja: Kod žena koje doje, menstruacija može kasniti ili čak izostati.
  • Kontrola rađanja: Određene pilule za kontracepciju i intrauterine sprava (Mirena) mogu utjecati na ciklus.
  • Prekomerna fizička aktivnost: Intenzivno vježbanje može zaustaviti ovulaciju i izazvati kašnjenje.
  • Putovanja i promjene vremenskih zona: Putovanja i jet lag mogu poremetiti hormone i utjecati na menstruaciju.

Kada treba zatražiti pomoć doktora?

  • Ako vam menstruacija kasni više od 3 mjeseca i niste trudne.
  • Ako imate nepravilne menstruacije duže vrijeme (npr. vrlo kratke ili duge menstruacije, velike varijacije u dužini ciklusa).
  • Ako imate druge simptome kao što su bol u trbuhu, neobičan krvav iscjedak, promjene u grudima ili koži.
  • Ako planirate trudnoću i imate nepravilne menstruacije.

www.muski.ba

MOŽE VAS ZANIMATI….

KAPI ZA INTIMNO ZDRAVLJE ŽENE – Olea Gyn

kapi za intimno zdravlje zena

KOKSAKI VIRUS

Koksaki virusi su mali, jednolančani RNA virusi koji se prenose kapljičnim putem, odnosno putem sline, sekreta iz nosa ili oka. Virusi mogu preživjeti u vanjskoj sredini nekoliko sati, pa se mogu širiti i preko kontaminiranih površina ili predmeta.

Koksaki virusi su grupa enterovirusa koji uzrokuju niz bolesti kod ljudi, uključujući:

  • Bolest šaka, usta i stopala (engl. hand, foot and mouth disease)
  • Herpanginu
  • Aseptični meningitis
  • Encefalitis
  • Miocarditis
  • Perikarditis
image

Bolest šaka, usta i stopala je najčešća bolest uzrokovana koksaki virusima. Obično se javlja kod djece mlađe od 10 godina, a karakterizira je pojava malih vezikula (blistera) na rukama, stopalima i u ustima. Simptomi su obično blagi i traju nekoliko dana.

Herpangina je druga česta bolest uzrokovana koksaki virusima. Obično se javlja kod djece, a karakterizira je pojava malih vezikula na krajnicima, nepcu i grlu. Simptomi su obično blagi i traju nekoliko dana.

Aseptični meningitis je upala moždanih ovojnica uzrokovana virusima. Simptomi su obično blagi i traju nekoliko dana. U rijetkim slučajevima, aseptični meningitis može biti ozbiljniji i dovesti do komplikacija, kao što su oštećenje mozga ili sluha.

Encefalitis je upala mozga uzrokovana virusima. Simptomi su obično ozbiljni i mogu uključivati glavobolju, vrućicu, mučninu, povraćanje, konfuziju, napadaje i komu. Encefalitis može biti smrtonosan.

Miocarditis je upala srčanog mišića uzrokovana virusima. Simptomi su obično blagi i traju nekoliko dana. U rijetkim slučajevima, miokarditis može biti ozbiljniji i dovesti do komplikacija, kao što su srčani zastoj ili smrt.

Perikarditis je upala srčane ovojnice uzrokovana virusima. Simptomi su obično blagi i traju nekoliko dana. U rijetkim slučajevima, perikarditis može biti ozbiljniji i dovesti do komplikacija, kao što su srčani zastoj ili smrt.

Liječenje koksaki virusa je simptomatsko. To znači da se liječe samo simptomi bolesti, a ne sam virus.

Za liječenje bolesti šaka, usta i stopala koriste se lijekovi za ublažavanje boli i groznice, kao što su paracetamol ili ibuprofen. U nekim slučajevima mogu se koristiti i antivirusni lijekovi.

Za liječenje herpangine koriste se lijekovi za ublažavanje boli i groznice, kao što su paracetamol ili ibuprofen. U nekim slučajevima mogu se koristiti i antivirusni lijekovi.

Za liječenje aseptičnog meningitisa, encefalitisa, miokarditisa i perikarditisa koriste se antivirusni lijekovi. U nekim slučajevima može biti potrebna i hospitalizacija.

Postoje i neki prirodni načini za ublažavanje simptoma koksaki virusa. To uključuje:

  • Puno tekućine
  • Odmor
  • Tople kupke
  • Oralni gelovi protiv bolova
  • Lijekovi protiv bolova na bazi bilja

Koksaki virusi su zarazni, ali se mogu spriječiti sljedećim mjerama:

  • Redovito pranje ruku
  • Izbjegavanje kontakta s osobama koje imaju koksaki virus
  • Čišćenje i dezinfekcija kontaminiranih površina i predmeta

Koksaki virus kod djece


Koksaki virusi su najčešći uzrok bolesti šaka, usta i stopala u djece. Ova bolest se obično javlja kod djece mlađe od 10 godina, a karakterizira je pojava malih vezikula (blistera) na rukama, stopalima i u ustima.

Simptomi bolesti šaka, usta i stopala obično se javljaju nakon 3-6 dana od izlaganja virusu. Simptomi mogu uključivati:

  • Vrućicu
  • Bol u grlu
  • Osip na rukama, stopalima i u ustima
  • Mučninu i povraćanje

Osip na rukama, stopalima i u ustima je obično prvi simptom bolesti. Vezikula se obično pojavljuju u ustima, a zatim se šire na ruke i stopala. Vezikula mogu biti bolne i svrbežne.

Bolest šaka, usta i stopala obično traje 7-10 dana. Većina djece se oporavi bez komplikacija.

Liječenje bolesti šaka, usta i stopala je simptomatsko. To znači da se liječe samo simptomi bolesti, a ne sam virus.

Za ublažavanje bolova i groznice mogu se koristiti lijekovi, kao što su paracetamol ili ibuprofen. Također je važno da dijete pije puno tekućine kako bi spriječilo dehidraciju.

Ako dijete ima osip u ustima, važno je da jede mekanu hranu koja neće ozlijediti vezikula.

image 1

Koksaki virusi se mogu spriječiti sljedećim mjerama:

  • Redovito pranje ruku
  • Izbjegavanje kontakta s osobama koje imaju koksaki virus
  • Čišćenje i dezinfekcija kontaminiranih površina i predmeta

Koksaki virusi su grupa enterovirusa koji mogu uzrokovati niz bolesti kod ljudi, uključujući:

  • Bolest šaka, usta i stopala
  • Herpanginu
  • Aseptični meningitis
  • Encefalitis
  • Miocarditis
  • Perikarditis

KOKSAKI VIRUS SIMPTOMI

Simptomi koksaki virusa mogu varirati ovisno o vrsti virusa i zahvaćenom organu.

Bolest šaka, usta i stopala je najčešća bolest uzrokovana koksaki virusima. Simptomi se obično javljaju nakon 3-6 dana od izlaganja virusu i mogu uključivati:

  • Vrućicu (obično do 39°C)
  • Bol u grlu
  • Osip na rukama, stopalima i u ustima
  • Mučninu i povraćanje

Osip na rukama, stopalima i u ustima je obično prvi simptom bolesti. Vezikula se obično pojavljuju u ustima, a zatim se šire na ruke i stopala. Vezikula mogu biti bolne i svrbežne.

Herpangina je druga česta bolest uzrokovana koksaki virusima. Simptomi se obično javljaju nakon 2-4 dana od izlaganja virusu i mogu uključivati:

  • Vrućicu (obično do 38°C)
  • Bol u grlu
  • Osip na krajnicima, nepcu i grlu

Osip na krajnicima, nepcu i grlu je obično prvi simptom bolesti. Vezikula mogu biti bolne i svrbežne.

Aseptični meningitis je upala moždanih ovojnica uzrokovana virusima. Simptomi se obično javljaju nakon 5-10 dana od izlaganja virusu i mogu uključivati:

  • Vrućicu
  • Bol u glavi
  • Mučninu i povraćanje
  • Ukočen vrat
  • Svjetlosnu osjetljivost

Encefalitis je upala mozga uzrokovana virusima. Simptomi se obično javljaju nakon 5-10 dana od izlaganja virusu i mogu uključivati:

  • Vrućicu
  • Jaku glavobolju
  • Mučninu i povraćanje
  • Konfuziju
  • Napade
  • Komu

Miocarditis je upala srčanog mišića uzrokovana virusima. Simptomi se obično javljaju nakon 5-10 dana od izlaganja virusu i mogu uključivati:

  • Bol u prsima
  • Ubrzan rad srca
  • Oslabljen rad srca

Perikarditis je upala srčane ovojnice uzrokovana virusima. Simptomi se obično javljaju nakon 5-10 dana od izlaganja virusu i mogu uključivati:

  • Bol u prsima
  • Otečenost vrata
  • Ukočen vrat

KOKSAKI VIRUS KOD ODRASLIH

oksaki virusi mogu uzrokovati niz bolesti kod odraslih, uključujući:

  • Bolest šaka, usta i stopala
  • Herpanginu
  • Aseptični meningitis
  • Encefalitis
  • Miocarditis
  • Perikarditis

Simptomi koksaki virusa kod odraslih mogu biti slični simptomima kod djece, ali mogu biti i ozbiljniji.

Bolest šaka, usta i stopala je najčešća bolest uzrokovana koksaki virusima kod odraslih. Simptomi se obično javljaju nakon 3-6 dana od izlaganja virusu i mogu uključivati:

  • Vrućicu
  • Bol u grlu
  • Osip na rukama, stopalima i u ustima
  • Mučninu i povraćanje

Osip na rukama, stopalima i u ustima je obično prvi simptom bolesti. Vezikula se obično pojavljuju u ustima, a zatim se šire na ruke i stopala. Vezikula mogu biti bolne i svrbežne.

Herpangina je druga česta bolest uzrokovana koksaki virusima. Simptomi se obično javljaju nakon 2-4 dana od izlaganja virusu i mogu uključivati:

  • Vrućicu
  • Bol u grlu
  • Osip na krajnicima, nepcu i grlu

Osip na krajnicima, nepcu i grlu je obično prvi simptom bolesti. Vezikula mogu biti bolne i svrbežne.

Aseptični meningitis je upala moždanih ovojnica uzrokovana virusima. Simptomi se obično javljaju nakon 5-10 dana od izlaganja virusu i mogu uključivati:

  • Vrućicu
  • Bol u glavi
  • Mučninu i povraćanje
  • Ukočen vrat
  • Svjetlosnu osjetljivost

Encefalitis je upala mozga uzrokovana virusima. Simptomi se obično javljaju nakon 5-10 dana od izlaganja virusu i mogu uključivati:

  • Vrućicu
  • Jaku glavobolju
  • Mučninu i povraćanje
  • Konfuziju
  • Napade
  • Komu

Miocarditis je upala srčanog mišića uzrokovana virusima. Simptomi se obično javljaju nakon 5-10 dana od izlaganja virusu i mogu uključivati:

  • Bol u prsima
  • Ubrzan rad srca
  • Oslabljen rad srca

Perikarditis je upala srčane ovojnice uzrokovana virusima. Simptomi se obično javljaju nakon 5-10 dana od izlaganja virusu i mogu uključivati:

  • Bol u prsima
  • Otečenost vrata
  • Ukočen vrat

Liječenje koksaki virusa kod odraslih je simptomatsko. To znači da se liječe samo simptomi bolesti, a ne sam virus.

Za ublažavanje bolova i groznice mogu se koristiti lijekovi, kao što su paracetamol ili ibuprofen. Također je važno da odrasla osoba pije puno tekućine kako bi spriječila dehidraciju.

Ako odrasla osoba ima simptome koksaki virusa, obratite se svom doktoru.

Evo nekih dodatnih savjeta za prevenciju širenja koksaki virusa:

  • Redovito pranje ruku
  • Izbjegavanje kontakta s osobama koje imaju koksaki virus
  • Čišćenje i dezinfekcija kontaminiranih površina i predmeta

BETASERC TABLETE ZAŠTO SE KORISTI

Betaserc je lijek koji se koristi za liječenje Meniereove bolesti. Meniereova bolest je stanje koje uzrokuje vrtoglavicu, zujanje u ušima (tinitus) i gubitak sluha. Betaserc djeluje tako što povećava protok krvi u unutarnjem uhu. To može pomoći u smanjenju simptoma Meniereove bolesti.

Koji su simptomi Meniereove bolesti?

Simptomi Meniereove bolesti mogu varirati od osobe do osobe, ali najčešći su:

  • Vrtoglavica: Vrtoglavica je najčešći simptom Meniereove bolesti. Obično je iznenadna i jaka, i može uzrokovati osjećaj da se osoba vrti ili da se okolina vrti oko nje. Vrtoglavica može trajati nekoliko minuta ili nekoliko sati.
  • Zujanje u ušima: Zujanje u ušima je još jedan čest simptom Meniereove bolesti. Može biti opisano kao šum, zvoni ili zujanje. Zujanje u ušima može biti konstantno ili se može javljati u valovima.
  • Gubitak sluha: Gubitak sluha je obično blag u početku, ali može napredovati s vremenom. Gubitak sluha može biti u jednom ili oba uha.

Kako se dijagnosticira Meniereova bolest?

Dijagnoza Meniereove bolesti se postavlja na temelju kliničke procjene simptoma, fizičkog pregleda i audiometrije. Audiometrija je test koji se koristi za mjerenje sluha.

Kako se liječi Meniereova bolest?

Postoji nekoliko načina liječenja Meniereove bolesti. Najčešće se koristi kombinacija lijekova, promjena načina života i fizioterapije.

Lijekovi koji se koriste za liječenje Meniereove bolesti uključuju:

  • Betaserc: Betaserc je lijek koji djeluje tako što povećava protok krvi u unutarnjem uhu.
  • Diuretici: Diuretici pomažu u smanjenju količine tekućine u tijelu. To može pomoći u smanjenju pritiska u unutarnjem uhu.
  • Antihistaminici: Antihistaminici se koriste za smanjenje upale u unutarnjem uhu.

Promjene načina života koje mogu pomoći u upravljanju Meniereovom bolesti uključuju:

  • Izbegavanje alkohola i kofeina: Alkohol i kofein mogu pogoršati simptome Meniereove bolesti.
  • Redovita tjelovježba: Redovita tjelovježba može pomoći u smanjenju stresa i poboljšanju cirkulacije.
  • Prestanak pušenja: Pušenje može pogoršati simptome Meniereove bolesti.

Fizioterapija može pomoći u smanjenju vrtoglavice i poboljšanju ravnoteže.

Kako se uzima Betaserc?

Betaserc se uzima oralno, dva puta dnevno. Tablete treba uzimati s vodom.

Uobičajena početna doza Betaserca je 24 mg dva puta dnevno. Doza se može povećati na 48 mg dva puta dnevno nakon nekoliko tjedana, ako je potrebno.

Betaserc je obično dobro podnošljiv. Najčešći nuspojave su mučnina i umor.

Ako imate bilo kakvih pitanja ili nedoumica o Betasercu, obratite se svom doktoru

Muški.ba

SNUS ŠTA JE?

SNUS je vrsta duhana bez dima koji se stavlja između gornje usne i desni. Snus se pravi od sitno mljevenog duhana koji je vlažan i često aromatiziran. Najpopularniji je u Švedskoj, ali se koristi i u drugim dijelovima svijeta, uključujući Sjedinjene Američke Države.

Porijeklo i sastojci snusa

Snus je nastao u Švedskoj u 18. stoljeću. Pravi se od sitno mljevenog duhana, vode, soli, arome i male količine natrijevog karbonata. Postoje dvije glavne vrste snusa:

  • Loose snus je rahli prah koji se stavlja ispod gornje usne.
  • Portion snus je pakiran u male vrećice koje se stavlja ispod gornje usne.

Sadržaj nikotina i zdravstveni rizici

Snus obično sadrži više nikotina od cigareta. Iako je SNUS bez dima i ne uključuje sagorijevanje duhana, nije bez rizika. Može uzrokovati ovisnost, rak usne šupljine, grla i jednjaka, smanjenu funkciju pluća i srčane bolesti.

Znakovi i simptomi ovisnosti o snusu

  • Jača želja za snusom tokom vremena
  • Teškoće u kontroli upotrebe snusa
  • Upornost u korištenju snusa uprkos negativnih posledica
  • Promene u raspoloženju i ponašanju kada se ne koristi snus
  • Fizički simptomi povlačenja, kao što su: glavobolja, razdražljivost, nesanica, i koncentracija

Kakvi su zdravstveni rizici od snusa?

Iako snus ne sadrži katran i čađu, koji se nalaze u cigaretama, ipak je štetan za zdravlje. Snus sadrži nikotin, koji je adiktivan i može uzrokovati brojne zdravstvene probleme, uključujući:

  • Ovisnost o nikotinu: Snus sadrži visoke nivoe nikotina, što može dovesti do ovisnosti.
  • Rak: Snus je povezan sa povećanim rizikom od raka usne šupljine, grla i jednjaka.
  • Srčane bolesti: Nikotin u snusu može povećati krvni tlak i srčani ritam, što može dovesti do srčanih bolesti.
  • Smanjena funkcija pluća: Snus može izazvati smanjenu funkciju pluća, što može otežati disanje.
  • Problemi s reprodukcijom: Snus može uticati na plodnost i povećati rizik od preeklampsije kod trudnica.

Je li snus bezbjedan za upotrebu?

Ne, snus nije bezbedan za upotrebu. Iako nije toliko štetan kao cigarete, snus i dalje sadrži nikotin i druge štetne hemikalije.

Kako se prepoznaju zdravstveni problemi zbog snusa

  • Poremećaji usta i desni
  • Bjelkasti flekovi na desni i usnama
  • Osjetljivost zuba
  • Problemi s probavom
  • Teškoće s disanjem
  • Povećan rizik od raka

Popularnost snusa

Snus je najpopularniji u Švedskoj, gdje ga koristi oko 12% odraslih Švedske. Postaje sve popularniji i u drugim dijelovima svijeta.

KAKO IZGLEDA SNUS?

Portion snus je najčešći tip snusa. Prodaje se u malim vrećicama koje su lađe za upotrebu. Vrećice su obično veličine 3×4 cm i sadrže oko 1 gram duhana.

SNUS

Loose snus je rahli prah koji se stavlja ispod gornje usne. Obično se prodaje u briketima ili posudama. Korisnici sami formiraju loose snus u male grudice prije nego što ga stave ispod usne.

Snus može biti aromatiziran ili nearomatiziran. Najčešći okusi su:

  • Naranča
  • Limun
  • Metvica
  • Mentol
  • Bez okusa

Snus može biti i slane ili slatke arome.

Snus je obično crne ili smeđe boje. Može sadržavati i bijele mrlje, koje su uzrokovane dodavanjem soli ili natrijevog karbonata.

Snus može biti opasan za zdravlje. Sadrži nikotin, koji je adiktivan i može uzrokovati brojne zdravstvene probleme, uključujući rak, srčane bolesti i probleme s plodnošću.

Kako je snus regulisan u EU?

Snus je porijeklom iz Švedske, ujedno i jedinoj zemlji i Europske unije u kojoj je legalan.

Zabrenj je u Velikoj Britaniji, gde je dozvoljena prodaja običnih nikotinskih vrećica.

Ipak, popularan je u drugoj skandinavskoj zemlji, Norveškoj, a zakon nalaže da mogu da ga kupuju samo stariji od 16 godina.

Prema izveštavanju medija, korišćenje snusa, pogotovo među mladima, zabilježeno je i u zemljama regiona.

Je li snus sigurniji od cigareta?

Snus nije siguran. Iako sadrži manje katrana i čađe od cigareta, još uvijek sadrži nikotin, koji je štetan za zdravlje.

Snus je vrsta duhana bez dima koji se stavlja između gornje usne i desni. Iako je SNUS bez dima i ne uključuje sagorijevanje duhana, nije bez rizika. Može uzrokovati ovisnost, rak usne šupljine, grla i jednjaka, smanjenu funkciju pluća i srčane bolesti. Ako razmišljate o korištenju snusa, važno je da se informirate o rizikima.

www.muski.ba

DO KOLIKO GODINA ŽENA MOŽE OSTATI TRUDNA?

Ženska plodnost opada s godinama. Prosječna žena može ostati trudna do 40. godine života, ali šanse za začeće se smanjuju nakon 35. godine. Nakon 45. godine života, šanse za začeće su vrlo male.

Kako se plodnost smanjuje s godinama?

Plodnost se smanjuje s godinama zbog nekoliko čimbenika, uključujući:

  • Opad broja jajnih stanica: Žena se rađa s određenim brojem jajnih stanica, a taj se broj smanjuje s godinama.
  • Opad kvalitete jajnih stanica: S godinama, jajnih stanica postaju manje zdrave i manje sposobne za začeće.
  • Opad plodnosti jajnika: Još jedan čimbenik koji može dovesti do smanjenja plodnosti je opad plodnosti jajnika.

Šanse za začeće po godinama

Šanse za začeće po godinama su sljedeće:

  • 20-e godine: Šanse za začeće u 20-ima su vrlo visoke, oko 25% po ciklusu.
  • 30-e godine: Šanse za začeće u 30-ima se počinju smanjivati, na oko 20% po ciklusu.
  • 40-e godine: Šanse za začeće u 40-ima se značajno smanjuju, na oko 5% po ciklusu.
  • 50-e godine: Šanse za začeće u 50-ima su vrlo male, manje od 1% po ciklusu.

Plodnost u različitim dobnim skupinama

Ženska plodnost počinje opadati nakon 30. godine života. To je zato što žene rađaju se s određenim brojem jajnih stanica, a taj broj se s godinama smanjuje.

Prema istraživanjima, prosječna žena u dobi od 20 godina ima oko 200.000 jajnih stanica. Do 30. godine života taj broj se smanji na oko 100.000, a do 40. godine života na oko 30.000.

Osim broja jajnih stanica, na plodnost žene mogu utjecati i drugi čimbenici, kao što su:

  • Zdravlje jajnika
  • Zdravlje maternice
  • Zdravlje jajovoda
  • Hormonska ravnoteža
  • Prehrana
  • Vježbanje
  • Pušenje
  • Konzumiranje alkohola
  • Stres

Rizici povezani s trudnoćom u kasnijoj dobi

Trudnoća u kasnijoj dobi može biti povezana s određenim rizicima, uključujući:

  • Preporano porođaj: Žene koje zatrudne u kasnijoj dobi imaju veći rizik od preranog porođaja.
  • Niska tjelesna težina bebe: Žene koje zatrudne u kasnijoj dobi imaju veći rizik od rađanja beba s niskom tjelesnom težinom.
  • Komplikacije u trudnoći: Žene koje zatrudne u kasnijoj dobi imaju veći rizik od komplikacija u trudnoći, kao što su gestacijski dijabetes, preeklampsija i pobačaj.
  • Komplikacije pri porodu: Žene koje zatrudne u kasnijoj dobi imaju veći rizik od komplikacija pri porodu, kao što su carski rez i epiziotomija.

Kako povećati šanse za začeće u kasnijoj dobi

Postoje neke stvari koje žene mogu učiniti kako bi povećale šanse za začeće u kasnijoj dobi, uključujući:

  • Redovito imati spolne odnose: Što češće žene imaju spolne odnose, to su veće šanse za začeće.
  • Poduzimanje mjera za poboljšanje plodnosti: Žene mogu poduzeti niz mjera za poboljšanje plodnosti, kao što su uzimanje folne kiseline, izbjegavanje alkohola i pušenja, te održavanje zdrave tjelesne težine.
  • Konzultacija sa doktorom: Žene koje imaju poteškoća sa začećem trebaju se posavjetovati s doktorom, koji može utvrditi uzrok problema i preporučiti odgovarajuće liječenje.

Plodnost se smanjuje s godinama, ali žene mogu povećati šanse za začeće u kasnijoj dobi poduzimanjem mjera za poboljšanje plodnosti i konzultacijama s liječnikom.

www.muski.ba

PROSTATA SIMPTOMI

Šta je prostata? Prostata je muška spolna žlijezda veličine oraha koja se nalazi ispod mjehura i ispred rektuma. Njena je funkcija stvaranje i izlučivanje sekreta koji je dio sjemene tekućine (ejakulata).

Koji su najčešći simptomi prostate?

Simptomi prostate mogu varirati ovisno o vrsti bolesti koja je uzrokovala problem. Najčešći simptomi su:

  • Učestalo mokrenje, osobito noću
  • Otežano mokrenje
  • Bol ili pečenje tijekom mokrenja
  • Poteškoće s pražnjenjem mjehura
  • Krv u urinu
  • Bol u donjem dijelu leđa, preponi ili zdjelici

Koji su uzroci simptoma prostate?

Najčešći uzroci simptoma prostate su:

  • Benigna hiperplazija prostate (BPH)
  • Upala prostate (prostatitis)
  • Rak prostate

Benigna hiperplazija prostate (BPH)

BPH je najčešći uzrok simptoma prostate. To je stanje u kojem se prostata povećava s godinama. Kako prostata raste, može pritiskati uretru i uzrokovati probleme s mokrenjem.

Upala prostate (prostatitis)

Upala prostate može biti uzrokovana bakterijama, virusima ili gljivicama. Akutni prostatitis je iznenadna upala prostate koja uzrokuje jake simptome, kao što su bol u donjem dijelu leđa, preponi i zdjelici, vrućica i drhtavica. Kronični prostatitis je dugotrajna upala prostate koja uzrokuje blaže simptome, kao što su učestalo mokrenje i bol pri mokrenju.

Kako se dijagnosticiraju simptomi prostate?

Dijagnoza simptoma prostate obično se postavlja na temelju anamnestičkih podataka, kliničkog pregleda i laboratorijskih pretraga. Anamneza uključuje razgovor s liječnikom o simptomima koje imate. Klinički pregled uključuje pregled prostate prstom kroz rektum. Laboratorijske pretrage mogu uključivati analizu urina, krvi i ejakulata.

Kako se liječe simptomi prostate?

Liječenje simptoma prostate ovisi o uzroku problema.

  • Benigna hiperplazija prostate (BPH)

Liječenje BPH-a ovisi o težini simptoma. Ublaženi simptomi mogu se liječiti promjenama u načinu života, kao što su smanjenje unosa tekućine prije spavanja i izbjegavanje kofeina i alkohola. Teži simptomi mogu se liječiti lijekovima ili operacijom.

  • Upala prostate (prostatitis)

Akutni prostatitis se obično liječi antibioticima. Kronični prostatitis može biti teže liječiti. Liječenje može uključivati antibiotike, lijekove protiv bolova i promjene u načinu života.

Kako spriječiti simptome prostate?

Ne postoji način da se u potpunosti spriječi razvoj simptoma prostate. Međutim, postoje neke stvari koje možete učiniti kako biste smanjili rizik od razvoja problema:

  • Održavajte zdravu težinu
  • Redovito vježbajte
  • Jedite zdravu prehranu
  • Izbjegavajte pušenje

Kako prepoznati simptome prostate?

Ako imate bilo koji od simptoma prostate, važno je da se obratite doktoru. Rano otkrivanje i liječenje problema prostate može pomoći u sprečavanju komplikacija.

www.muški.ba

TRANSPLANTACIJA KOSE

Transplantacija kose postaje sve češća praksa u svijetu, a BiH nije iznimka. Mnogi ljudi koji se suočavaju s gubitkom kose, pronalaze rješenje u ovom kirurškom zahvatu koji im vraća gustu i zdravu kosu.

Ali prije nego što se odlučite za transplantaciju kose, važno je razumjeti što ovaj zahvat uključuje, kakve su vrste transplantacije, kakav je postoperativni oporavak i, naravno, troškovi.

Transplantacija kose: Obnavljanje kose i poboljšanje samopouzdanja

Šta je transplantacija kose?

Transplantacija kose je kirurški zahvat kojim se prenosi zdrava kosa sa jednog dijela glave na drugi. Kosa se obično uzima s potiljka, gdje je kosa najgušća i najotpornija na opadanje. Folikuli kose se zatim uklanjaju jedan po jedan i presađuju na područja koja su prorijeđena ili potpuno bez kose.

Vrste transplantacije kose

Postoje dvije glavne vrste transplantacije kose:

  • FUT (Follicular Unit Transplantation): Ova metoda uključuje uklanjanje trake kože s potiljka. Traka se zatim reže na manje folikule kose koji se zatim presađuju na područja koja su prorijeđena ili bez kose. FUT metoda je tradicionalnija metoda transplantacije kose i obično se primjenjuje kod osoba koje imaju veće područje gubitka kose.
  • FUE (Follicular Unit Extraction): Ova metoda uključuje uklanjanje pojedinačnih folikula kose s potiljka. Folikuli kose se zatim presađuju na područja koja su prorijeđena ili bez kose. FUE metoda je manje invazivna metoda od FUT metode i obično se primjenjuje kod osoba koje imaju manje područje gubitka kose.

Cijena transplantacije kose u BiH

Cijena transplantacije kose u BiH ovisi o nekoliko čimbenika, uključujući:

  • Vrsta transplantacije kose
  • Površina koja se treba transplantirati
  • Iskustvo i reputacija klinike

U BiH se cijena transplantacije kose obično kreće od 2.000 do 10.000 KM.

Postoperativni oporavak

Oporavak nakon transplantacije kose obično traje nekoliko tjedana. U prvim danima nakon zahvata može doći do otekline i crvenila. Kosa koja je presađena može ispasti u roku od nekoliko tjedana, ali će ponovno izrasti u roku od nekoliko mjeseci. Važno je slijediti upute liječnika ili plastičnog kirurga kako biste pospješili brži i lakši oporavak.

Kome je transplantacija kose prikladna?

Transplantacija kose je prikladna za muškarce i žene koji imaju gubitak kose u prednjem dijelu glave. Međutim, transplantacija kose nije prikladna za osobe koje imaju:

  • Autoimune bolesti
  • Bolesti krvi
  • Infekcije
  • Teško oštećenje kože glave

Transplantacija kose može biti učinkovit način za obnavljanje kose i poboljšanje samopouzdanja. Međutim, važno je razgovarati s liječnikom ili plastičnim kirurgom kako biste utvrdili je li transplantacija kose prikladna za vas i koji tip transplantacije je najbolji za vasu situaciju.

POSAO OD KUĆE ZA ŽENE

Rad od kuće je sve popularniji trend, posebno među ženama. Postoji mnogo razloga za to, uključujući fleksibilnost, ravnotežu između posla i privatnog života i mogućnost rada iz bilo kojeg mjesta.

Međutim, rad od kuće također ima neke izazove, kao što su izolacija i poteškoće u odvajanju posla od privatnog života.

Prednosti rada od kuće za žene

Rad od kuće nudi mnoge prednosti za žene, uključujući:

  • Fleksibilnost: Žene koje rade od kuće imaju više fleksibilnosti u pogledu radnog vremena i mjesta rada. To im može pomoći da usklade svoje poslovne i privatne obveze.
  • Ravnoteža između posla i privatnog života: Rad od kuće može pomoći ženama da postignu bolju ravnotežu između posla i privatnog života. To im može dati više vremena za obitelj, prijatelje i hobije.
  • Mogućnost rada iz bilo kojeg mjesta: Rad od kuće omogućuje ženama da rade iz bilo kojeg mjesta u svijetu. To im može dati više mogućnosti za putovanja i rad u različitim kulturama.

Izazovi rada od kuće za žene

Rad od kuće također ima neke izazove, uključujući:

  • Izolacija: Žene koje rade od kuće mogu se osjećati izolirano. To može dovesti do osjećaja usamljenosti i nedostatka podrške.
  • Odvajanje posla od privatnog života: Rad od kuće može biti teško odvojiti od privatnog života. To može dovesti do prekomjernog rada i stresa.

Kako prevladati izazove rada od kuće:

Evo nekoliko savjeta za uspješan rad od kuće za žene:

  • Uspostavite jasnu radnu rutinu: To će vam pomoći da ostanete organizirani i produktivni.
  • Odvažite posao od privatnog života: To će vam pomoći da izbjegnete prekomjerni rad i stres.
  • Osigurajte si podršku: Povežite se s drugim ženama koje rade od kuće. To će vam pomoći da se ne osjećate izolirano.

Zaključak

Rad od kuće može biti odlična opcija za žene koje traže fleksibilnost, ravnotežu između posla i privatnog života i mogućnost rada iz bilo kojeg mjesta. Međutim, važno je biti svjestan potencijalnih izazova i poduzeti korake za njihovo prevladavanje.

Dodatni savjeti

Evo nekoliko dodatnih savjeta za žene koje žele pronaći posao od kuće:

  • Razmislite o svojim interesima i vještinama: Koji su vam hobiji i talenti? Možete li ih pretvoriti u posao?
  • Istražite mogućnosti: Postoji mnogo različitih poslova koji se mogu obavljati od kuće. Istražite različite opcije i pronađite onu koja vam odgovara.
  • Izgradite svoj portfelj: Ako ste freelancer, važno je izgraditi svoj portfelj kako biste mogli pokazati svoj rad potencijalnim klijentima.
  • Postanite vidljivi: Budite aktivni na društvenim mrežama i drugim platformama kako biste se povezali s potencijalnim klijentima.

www.muski.ba